Kino w Trampkach
Posted by Agnieszka on gru 29, 2017
Stowarzyszenie współfinansowało udział naszych podopiecznych, uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Ogólnopolskim Projekcie propagującym sztukę filmową.
Nasza szkoła wzięła udział w spotkaniach z kinem dla młodego widza, które odbywały się w listopadzie w 10 miastach w Polsce w 4 województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i mazowieckim. Była to szansa na zobaczenie tytułów festiwalu Kino w Trampkach, którymi zachwyciła się publiczność podczas pokazów w Warszawie. Filmy były poprzedzone krótkimi prelekcjami, a po seansach widzowie zapraszani byli do dyskusji i dzielenia się emocjami jakie wywarła projekcja. Pierwszym filmem był obraz indyjski pod tytułem Tęcza, który zdobył Główna Nagroda Dziecięcego Jury 3. edycji Kina w Trampkach w 2015. Opowieść o Pari, dziewczynce która ma 10 lat i młodszego brata Chotu, który nie widzi. Obiecała mu, że odzyska wzrok jeszcze przed 9 urodzinami. Urodziny już niedługo. Pari wie, że tylko Shah Rukh Khan może jej pomóc dotrzymać obietnicy. Tylko jak mała dziewczynka z radżasthańskiej wsi ma spotkać wielką sławę Bollywoodu? Miałam niesamowity zaszczyt w poprowadzeniu dyskusji i prelekcji dotyczącej funkcjonowaniu osób niewidomych, oraz poprowadzeniu dyskusji o mocy przyjaźni, pomimo przeciwności losu. Kolejnym filmem był dokument Mecz o wszystko, produkcji amerykańskiej z 2015, który został wyróżniony Nagrodą Publiczności Kina w Trampkach w 2015 roku. Film opowiedział historię grupa ugandyjskich chłopców, 11- i 12-latków, którzy na przekór przeciwnościom losu chcą zostać pierwszą w historii afrykańską drużyną, która weźmie udział w Mistrzostwach Świata Małej Ligi Baseballowej. Przez ponad trzy lata reżyser Jay Shapiro towarzyszył drużynie baseballowej z Kampali w Ugandzie. Ostatnia projekcja to Mały gangster, produkcji holenderskiej z 2015, który zdobył Nagrodę Publiczności Kina w Trampkach w 2016. Poruszał tematy dotyczące młodzieży szkolnej. Jak zyskać szacunek kolegów i uwielbienie dziewczyn? Co zrobić, żeby przestać być szkolną ofiarą? Rik wpada na genialny pomysł: postanawia uczynić swego ojca – nadzwyczaj uprzejmego i łagodnego, a w dodatku szalenie naiwnego entuzjastę gry w szachy – bezwzględnym szefem mafii. Gdy przeprowadzają się do innego miasteczka, Rikkie konsekwentnie buduje nowy wizerunek rodziny. Sytuacja się komplikuje, gdy wieść o konkurencji dociera do lokalnej gangsterskiej familii i gdy jak bumerang wraca nierozwiązana sprawa z dawnym prześladowcą.
W sumie w pokazach wzięło udział ponad 30 uczniów starszych klas wraz z nauczycielami. Podziękowania należą się Panu Dyrektorowi Romanowi Krzyżopolskiemu za przychylność w zrealizowaniu inicjatywny. Koszty uczestnictwa były pokryte w połowie ze składek uczniów, resztę sfinansował Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” w Augustowie, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że będziemy mogli uczestniczyć w podobnych inicjatywach Rafała Grynarza i Bartka Świerkowskiego z Kina Iskra w Augustowie.